Hastanelerde Havalar Nasıl?

Hastanelerde Havalar Nasıl?

Hiçbirimiz gün içinde hastaneler ya da hastanelerin durumu ile ilgili aklımıza bir şey getirmeyiz ya da getirmek istemeyiz. Oysa  ülkemizde hastenelere yılda yaklaşık 14 milyon yatış gerçekleşiyor ve yatan hastalar yaklaşık 4 gün boyunca hastanede kalıyor. Peki hastanede kaldığımız süre boyunca içinde bulunduğumuz bu kapalı ortamın hava kalitesi nasıl? ve bizi nasıl etkiliyor? Gelin hava kalitesine etki eden başlıca dört faktör hangileridir hep birlikte öğrenelim.

Bunların ilki tahmin edebileceğimiz gibi hastalar. Tedavi görmek amacıyla hastaneleri ziyaret etseler de enfeksiyon, virüs gibi çeşitli sağlık sorunları, damlacık yoluyla havayı kontamine etmekte ve bulaş riskini artırmaktadır. Sağlık personelleri de hastalarla yakın temasta oldukları için ellerini yıkamamaları, tek kullanımlık eldiven ve maske kullanmamaları durumunda hastanın kontaminasyonunun yayılmasına sebep olurlar. 

İkincisi ise hastanenin hijyeninden sorumlu temizlik görevlileri. Çalışmaları sırasında kullanmaları istenen temizlik malzemelerinden yayılan kokular ya da atık toplama sırasında iyi muhafaza edilmeyen malzemelerden havaya yayılan partiküller sonucunda hava kirlenebilmekte. Hatta iyi kurulanmamış yerler küf oluşumuna mahal vermekte.

Bir diğeri de binanın kendisi de ve kirleticilere kaynak oluşturabilir. Havanın bina içinde dolaşımını sağlayan hava kanalları zamanla kirlenerek kir, toz hatta biyolojik organizmaların içinde birikmesine neden olur. İklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin nemlendirme özelliği hava kanallarının rutubetlenmesine, bu da zamanla küflenmeye neden olabilir. Tüm bunlara ek olarak kirli çamaşırlar da bina içinde taşınırken hava kirliliğine neden olabilir.

Sonuncusu da dış ortam havası. Her ne kadar iç hava kalitesini tazelemek amacıyla binaya verilse de, iç ortam havasının temizlenebilmesi tamamen dış havanın durumu ve havanın nereden çekildiğine bağlıdır. Araç trafiği ve yakınlardaki jeneratör egzozu, hava yoluyla içeriye çekilme potansiyeli yüksek kirleticilerdendir. Ayrıca havalandırma sistemlerinin iklimlendiremeyeceği kadar sıcak ya da nemli hava girişi, iç ortam havasının nem ve sıcaklık değerlerinin olmaları gereken aralığın dışında kalmalarına neden olabilir. Yetersiz filtreleme ya da doğru zamanda yenilenmeyen filtreler, çeşitli kirleticilerin bina içine hava akımlarıyla saçılmasına yol açar.

Ancak bunların tümünün engellenmesi mümkün! Hastanelerde taze hava soluyabilmemiz için kuruluşların nelere dikkat etmesi gerektiğini ise “5 Adımda Taze Hava Akımı Hastanede!” başlıklı yazımızda sizler için derledik. 

Kaynaklar
https://dosyasb.saglik.gov.tr/Eklenti/36134,siy2018trpdf.pdf?0

https://www.csemag.com/articles/indoor-air-quality-in-hospitals/